Az orvosi piócaterápia alkalmazásai az orvoslasban

Az orvosi piócaterápia alkalmazásai az orvoslásban

Az orvosi piócaterápia, vagyis a hirudoterápia az elmúlt évtizedekben ismét reflektorfénybe került, különösen a modern orvosi beavatkozások kiegészítő terápiájaként. A kezelések során élő piócákat helyeznek az emberi test bizonyos pontjaira, ahol azok megharapják a bőrt, vért szívnak, és közben gyógyhatású anyagokat juttatnak a szervezetbe.

A piócák nyálában több tucat biológiailag aktív enzim, fehérje és peptid található, melyek hatására:

  • vékonyodik a vér,
  • gátlódik a véralvadás,
  • javul a mikrokeringés,
  • csökken a szöveti duzzanat,
  • és elősegül a gyulladásos folyamatok oldása.

Ez a komplex hatásmechanizmus rendkívül értékes azokban az esetekben, amikor a vérkeringés gyenge, torlódott vagy veszélyben van az adott testrészen. Ilyen állapotok alakulhatnak ki balesetek, műtétek, keringési betegségek, vagy éppen krónikus gyulladások során.

Mi történik a kezelés alatt?

A piócákat steril, ellenőrzött környezetben nevelt állatokként használják, minden egyes pácienshez új, tiszta piócát alkalmazva. A kezelő szakember kiválasztja azokat a pontokat a testen, ahol a kezelés a legnagyobb terápiás hatást váltja ki, majd ezekre a pontokra helyezi rá a piócákat.

A piócák automatikusan megtalálják az apró vérereket, és beléjük harapnak speciális, Y-alakú harapással. Ezek a harapások jellemzően kis, háromágú sebeket hagynak maguk után, amelyek gyorsan és hegesedés nélkül gyógyulnak, különösen akkor, ha megfelelően fertőtlenítik őket a kezelés után.

A pióca 15–120 percen keresztül marad a testen, ezalatt 10–15 ml vért szív ki, és közben folyamatosan juttatja be nyálán keresztül a gyógyító anyagokat.

Milyen hatása van a keringésre?

Az egyik legfontosabb oka annak, hogy a piócaterápia újra népszerű lett, az a kivételes hatása a vérkeringés javításában. Amikor a vér pang, torlódik, vagy apró vérrögök képződnek, az adott szerv vagy szövet oxigénellátása csökken, aminek következtében szövetelhalás (nekrózis) indulhat meg. Ez gyakran előfordul például baleseti sérülések után, bőrátültetéseknél, ujj- vagy fül-visszavarrás után, illetve erősen visszeres területeken.

A piócák által kibocsátott hirudin, eglin, bdellin és más antikoaguláns anyagok:

  • folyamatos véráramlást biztosítanak,
  • feloldják az apró vérrögöket,
  • megelőzik a további véralvadást,
  • gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatással is bírnak.

Mindezek miatt a hirudoterápia a keringési rendellenességek természetes kezelési módjának egyik leghatékonyabb eszköze lehet.

Szív- és érrendszeri betegségek esetén

Számos kutatás és esettanulmány támasztja alá, hogy a piócaterápia különösen hasznos lehet szív- és érrendszeri betegségek esetén is.

Egy 2021-es esettanulmány olyan páciensről számolt be, akinek érszűkületes megbetegedése volt, és akinél a hagyományos kezelések nem hoztak érdemi javulást. A piócaterápia hatására:

  • javult a perifériás vérkeringése,
  • csökkent a láb duzzanata,
  • mérséklődtek a fájdalmai,
  • és elkerülhetővé vált az amputáció.

Ezen túlmenően állatkísérletek során is kimutatták, hogy a piócák által kiválasztott enzimek csökkentik a szívizom gyulladásos reakcióit, valamint javítják a szívizom vérellátását, ami különösen fontos szívinfarktus utáni állapotban.

A tudósok úgy vélik, hogy a piócákból kinyert természetes anyagok a jövő gyógyszereinek alapanyagai lehetnek, különösen a szívbetegségek megelőzése és kezelése terén.

Similar Posts

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük